Pasaulinio lygio orkestrai ir solistai vasaros savaitgaliais kvies į Latviją

Miguel Engstroem / Organizatorių nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-05-31 09:05
Klasikinės muzikos mylėtojus artėjančios vasaros savaitgaliais vilios kaimynai latviai – šalies sostinėje ir pajūryje šiemet pirmą kartą rengiamas visame pasaulyje garsių simfoninių orkestrų bei solistų muzikos festivalis. Maža, nė dviejų milijonų gyventojų neturinti mūsų kaimynė primena pasauliui, kad gali ne tik užauginti talentų garsiausioms scenoms, bet ir tapti aukščiausios prabos muzikos vasaros sostine. Rygos Jūrmalos festivalis šiemet vyks keturis savaitgalius – nuo liepos 19 d. iki pat rugsėjo 1 d.

Renginio meno vadovu tapo prieš 25-erius metus sumanyto garsiojo Verbjė festivalio Šveicarijoje organizatorius švedas Martinas Engstroemas. Būtent jis ir sumanė naujojo festivalio koncepciją. Kiekvienas iš savaitgalių bus dedikuotas dviems pasaulinio garso simfoniniams orkestrams su garsiausiais dirigentais, vyks papildomi koncertai ir rečitaliai, o rytai bus skirti kylančioms scenoms žvaigždėms.

M. Engstroemas neslepia simpatijų Baltijos šalims, nes pats yra gimęs šalia Baltijos jūros, Stokholme. O pajūrio kurortui Jūrmalai jis jaučia ypatingų sentimentų, mat būdamas 25-erių čia leido savo medaus mėnesį. Jis prisipažįsta, kad festivalio sumanymas yra itin ambicingas. „Su nedidele rečitalių serija pastebėtas nebūsi, reikia tikro klyksmo“, – sako M. Engstroemas. Ir panašu, kad latviams tą klyksmą, tiesa, itin malonų ausiai, pavyks sukurti, nes renginio programa kupina žinomų vardų.

Festivalio pažibos – net keturi pasaulinio garso orkestrai: Mariso Jansono diriguojamas Bavarijos radijo simfoninis, Zubino Mehtos diriguojamas Izraelio filharmonijos orkestras, Gianandrea Nosedos diriguojamas Londono simfoninis bei Rusijos nacionalinis su vadovu Michailu Pletniovu. Žvaigždžių gausu ir festivalio solistų programoje, tarp kurių – tenoras Josephas Calleja, pianistai Murray'us Perahia, Yuja Wang, Rudolfas Buchbinderis, Janas Lisieckis, smuikininkai Vadimas Repinas, Julianas Rachlinas, violončelininkas Miša Maiskis bei mums itin gerai pažįstamas pianistas Lukas Geniušas.

Zubinas Mehtas / Organizatorių nuotr.
Zubinas Mehtas / Organizatorių nuotr.
Maris Jansons / Organizatorių nuotr.
Maris Jansons / Organizatorių nuotr.

Renginį liepos 19 d. pradės Rygoje gimusi latvių superžvaigždė M. Jansonas su Bavarijos radijo simfoniniu orkestru ir solistais J. Rachlinu bei R. Buchbinderiu Latvijos operoje. Tą patį savaitgalį Didžiojoje gildijos salėje gros ir lietuvis L. Geniušas bei britų pianistas Martinas Jamesas. Kitais savaitgaliais festivalis kelsis į Jūrmalą, kur muziką bus kviečiama derinti su kokybišku poilsiu Latvijos pajūryje.

Kaimynai latviai į festivalį kviečia ir lietuvius – mums pasaulio garsenybių pasirodymai šiemet bus itin lengvai pasiekiami. Ketvirtadienio popietę Vilniuje apsilankę festivalio meno komandos atstovas Miguelis Estebanas bei renginio direktorė Zane Čulkstena pasakojo, kad grandiozinio renginio idėja kilo dėl dviejų priežasčių. „Muzika yra ne tik viena iš didžiausių mūsų vertybių, bet ir tai, kas mus garsina pasaulyje. Kita vertus, Ryga ir Jūrmala, o kartu ir visos Baltijos šalys, pasauliui vis dar nėra labai gerai žinomos, nors atvykti čia galima greitai ir nebrangiai. Mes kuriame renginį, kuris priverstų kilstelti antakius ir maloniai nustebintų, kad pasaulinio lygio muziką galima išgirsti daugeliui dar neatrastoje vietoje šalia Baltijos“, – sakė Z. Čulkstena.

Rygos Jūrmalos festivalio pristatymas Vilniuje / Organizatorių nuotr.
Rygos Jūrmalos festivalio pristatymas Vilniuje / Organizatorių nuotr.

Festivalio vadovė pasakojo, kad turėti po du aukščiausio lygio orkestrų pasirodymus kiekvieną festivalio savaitgalį yra prabanga, kurią nedaug kas gali sau leisti. Latviams tai pavyko įgyvendinti, nes renginį remia net 11 privačių rėmėjų bei kelios didelės įmonės įvairiais partnerystės modeliais. „Už tai esame be galo dėkingi ir tikime, kad tai paskatins meno rėmimą visame regione“, – sakė Z. Čulkstena.

Z. Čulkstena latvių meno vadybos arenoje sukasi jau 15 metų. Tarptautinį išsilavinimą įgijusi festivalio vadovė yra įkūrusi Kim? šiuolaikinio meno centrą Rygoje, 2013 m. bei šiemet organizavo Latvijos dalyvavimą Venecijos bienalėje. Kartu su festivalio vadove Vilniuje viešėjęs meno komandos atstovas Miguelis Estebanas – puikiai žinomas įvairių žanrų gyvos muzikos renginių prodiuseris. Kartu su M. Engstroemu jis kūrė Verbjė festivalį, vėliau konsultavo ne vieną gerovės valdymo fondą. Prieš kelerius metus jis prisidėjo prie pasaulinės prodiuserių įmonės, kuri užsiima gyvos muzikos renginiais ir vakarėliais, organizuoja ir didžiuosiuose pasaulio miestuose vykstančius „Mamma Mia! The Party“ vakarėlius, kur susijungia „ABBA“ muzika, teatras ir gero maisto kultūra.

Festivalio reklama rūpinasi Rygos turizmo vystymo biuras, prie finansavimo prisidėjo verslo finansuojamas „Baltijos muzikos sezonų“ (BMS) fondas. Latviai sutarė, kad šalies prestižą galima kelti ir ekonomiką stiprinti investuojant į klasikinę muziką. Būtent šio fondo kvietimu prie festivalio vairo stojo M. Engstroemas. Jau kitąmet planuojama išplėsti festivalį iki penkių savaitgalių, o vėliau – iki šešių. 

Temos:
Aktualu Latvija

Naujausi straipsniai

Saugirdas Vaitulionis / Gedmanto Kropio nuotr.

Reklama

„Zalando“ stilingai atšventė vienerių metų sukaktį Lietuvoje / J.Auškelio nuotr.

Reklama