Viktoras Diawara įpyko – per 20 metų LATGA jo tėvui už dainas nemokėjo nė cento: žada teistis

Viktoro Diawaros tėvai rašytojai Gaoussou Diawara ir Viktorija Prėskienytė-Diawara / Asmeninio albumo ir „Vataitas Photography“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-02-09 11:19
Dainininkas, prodiuseris Viktoras Diawara, 2018-aisiais netekęs savo tėvo – garsaus Malio poeto ir rašytojo prof. Gaoussou Diawaros – šiandien lieja nusivylimą ir pyktį. Sudėtingomis aplinkybėmis tvarkydamas palikimo dokumentus, jis teigia išsiaiškinęs, kad Lietuvos autorių teisių asociacija LATGA jo tėčiui už sukurtas „Skamp“ dainas per 20 metų nemokėjo jokio honoraro. Viktoras portalui Žmonės.lt tikino eisiąs iki teismo – sieks atgauti tėčio uždirbtus pinigus iki paskutinio cento.

Portalui Žmonės.lt Viktoras pasakojo, kad 2018-aisiais mirus mylimam tėvui Gaoussou Diawarai, jis iki šiol bando susitvarkyti testamento dokumentus, tačiau stuacija sudėtinga ir tai padaryti jis užtruko dėl svarbių, nuo jo nepriklausančių aplinkybių.

„Malyje labai nestabili politinė situacija, įvyko keli perversmai, keitėsi valdžia... Dukart buvau Malyje – vienakart dvi savaites, kitąkart – mėnesį, bet per tiek laiko nepavyko galutinai sutvarkyti paveldėjimo reikalų, nes vyksta streikai. Nors tėvas man su motina viską paliko, dar nesu oficialus paveldėtojas, kol nesutvarkyti dokumentai, – pasakoja V.Diawara. – Bet jau gavau prieigą prie jo sąskaitų – pradėjau žiūrėti dėl autorinių išmokėjimų. Mano tėvas nuo 2001-ųjų grupei „Skamp“ parašė daug dainų, tarp jų buvo ir didelių hitų, skambėjusių per radiją, per televiziją, buvo pardavinėjami albumai. Man kilo įtarimas, kad LATGA tėvui niekada nieko neišmokėjo, tad pradėjau aiškintis situaciją...“

Bėgo metai, jie rinko pinigus, bet kaip juos perduoti „kažkokiam Diawarai“, nežinojo...

Jis teigia įsitikinęs, kad LATGA iš tiesų du dešimtmečius už tėvo kūrybą šiam neišmokėjo nė cento. Viktoras teigia esantis šokiruotas, mat keliskart dėl to buvo kalbėjęsis su šia organizacija.

„Pamenu, keliskart klausiau: „Mano tėvas Afrikoje gyvena, ką man daryti, kad jį pasiektų pinigai?“ Jie sakė – nesirūpink, viskas bus padaryta automatiškai. Ir aš tiesiog palikau šitą reikalą, nes gyvenime negalėjau pagalvoti, kad lietuviška įmonė, veikianti Europos Sąjungoje, galėtų taip padaryti. Bėgo metai, jie rinko pinigus, bet kaip juos perduoti „kažkokiam Diawarai“, nežinojo... O tas Diawara dar ir „Skamp“ dainas rašo... Labai įdomu, kur čia jis girdėtas, gal koks Viktoras Diawara netyčia žinotų tokį?!

Tik iškėlęs šitą problemą sužinojau, kad yra kažkoks tinklapis, kuriame išvardinti ieškomi autoriai – esu LATGA narys nuo 1998-ųjų, tačiau apie jokį sąrašą, kuriame galima pasitikrinti, nežinau. Tai kaip apie jį gali žinoti kiti? LATGA yra aukščiausio lygio mafija, tiek tegaliu pasakyti...“ – pykčio neslepia pašnekovas.

Viktoras Diawara / Donato Petkevičiaus nuotr.
Viktoras Diawara / Donato Petkevičiaus nuotr.

Viktoras teigė, kad su LATGA bandė kalbėtis gražiuoju, tačiau, tikina jis, asociacijos atstovai nėra linkę grąžinti tėvui priklausančių pinigų.

„Jie pradėjo „mėtyti pėdas“, labai negražiai šnekėtis, todėl ir nusprendžiau šį reikalą paviešinti. Tada jie man atrašė – taip, nuo 2000-ųjų mano tėvui nebuvo išmokėti pinigai, nes jie negalėjo jo surasti, nežinojo, kur jis yra, nežinojo, kaip pervesti jam pinigus. O dabar neva suėjo senaties terminas... Ir dabar jie turi pinigus tik už paskutinius trejus metus – nuo 2018-ųjų, nes neva honoraras saugomas būtent trejus metus. Tačiau didžiausi honorarai ir turėjo būti už ankstesnius metus, kuomet buvo grojamos pačios populiariausios dainos... “ – įsitikinęs Viktoras.

V.Diawara sako, kad LATGA iš pradžių iš viso nebuvo linkusi nieko išmokėti, tačiau kilus triukšmui žada išmoką už minėtus paskutiniuosius trejus metus, kai tik šis susitvarkys paveldėjimo dokumentus ir galės gauti tėvui priklausančius pinigus. Tačiau tai Viktoro neguodžia – jis pakartoja, kad labiausiai kūriniai buvo grojami ankstesniais metais, kai grupė „Skamp“ naudojo daug jo tėvo kūrybos, tad jis nenori, kad uždirbti pinigai atitektų organizacijai.

„Jie tuos neišmokėtus pinigus deda į banko sąskaitą, o po to sau iššimoka visokius „bonusus“. Jeigu jie galvoja, kad man užteks tų trupinėlių nuo 2018 metų, tai labai klysta – eisiu iki Aukščiausiojo teismo, bet mano tėvo garbė bus atstatyta ir taškas. Mano teisinininkė jau derina. Parašiau oficialų laišką asociacijai LATGA, jie gali kalbėtis su mano teisininku“, – dėsto dainininkas.

Viktoro Diawaros tėvai rašytojai Gaoussou Diawara ir Viktorija Prėskienytė-Diawara / Asmeninio albumo nuotr.
Viktoro Diawaros tėvai rašytojai Gaoussou Diawara ir Viktorija Prėskienytė-Diawara / Asmeninio albumo nuotr.

„Tegul jie daro ką tik nori, bet mes tikrai sužinosime iki paskutinio cento, kiek tėvui priklauso pinigų. Minimum, ko mes reikalausime – tai tiek, kiek jam ir priklausė. Gal jiems juokinga, bet man tai nėra juokinga – jis buvo profesorius, iš Prancūzijos prezidento gavęs ordiną, iš Malio prezidento gavęs apdovanojimą ir dar daug kitų įvertinimų... Jis mylėjo savo šalį, liko Malyje, dirbo vardan teatro, rašė. Gyveno gana skurdžiai, tad tie pinigai jam būtų tiek daug reiškę...“ – priduria Viktoras.

Dainininkas pasakoja, kad jis pats iš asociacijos gauna išmokėjimus už savo kūrybą, tad mano, kad ir tėvas per tiek metų turėjo gauti nemažą sumą: „Nebūtų tai milijonai, bet supraskite – mano tėvas Malyje uždirbdavo apie 180 eurų per mėnesį, tad kiek jis bebūtų gavęs – tai jam būtų buvusi didžiulė pagalba. Aš visąlaik galvojau, kad jis gauna tuos pinigus ir prisiduria iš jų pragyvenimui...“ – apmaudo dėl situacijos neslėpė jis.

Savo poziciją V.Diawara išsakė ir feisbuke.

„<...> Maniau, kad „Latgaa“ yra autoriams. Aš esu šios asociacijos narys nuo 1998 m. Mano dainos, tokios kaip „L'Attente“, „You got Style“, „Padaryta Dar Viena“, „Superstar“ ir daugelis kitų, per daugelį metų uždirbo jums (Latgai), drisčiau teigti, nemažai pinigų. Ir aš negaliu patikėti, kad būdamas šios draugiškos autorių organizacijos nariu, daugiau nei 20 metų sugebėjote nuo manęs nuslėpti, kad tam tikram ponui Gaoussou Diawarai yra pinigų ir Jūs nežinote, kaip jam pervesti. Gal kaip draugiška asociacija galėjote man patarti gauti mano tėvo įgaliojimą ar bet kokią kitą idėją, kurią, manau, būtų buvę labai paprasta įgyvendinti. Jei būčiau žinojęs, kad guli pinigai, tikrai būčiau sugalvojęs kažką.

„Draugiška asociacija“... Du kartus teiravausi dėl mokėjimų tėvui, ir man buvo liepta nesijaudinti. Kaip matau, jūsų taktika yra laukti, kol bus per vėlu, ir taip pasisavinti kitų žmonių pinigus. Greičiausiai pervedate pinigus į fondą už procentus ir susimokate sau premijas kol „nerandate“ autorių. Na, aš galiu Jums pasakyti – ne iš mano tėvo.

LATGA tikisi išspręsti problemą taikiai

Žmonės.lt susisiekus su LATGA tarybos prezidente, dainininke Raminta Naujanyte-Bjelle, ši plačiai kalbėti apie situaciją teigė nenorinti, nes kol kas su pačiu Viktoru Diawara bendravo tik per socialinius tinklus, tad pirmiausiai norinti spręsti problemą akis į akį.

„Šiandien mūsų laukia pokalbis su Viktoru. Ši situacija yra nemaloni, bet pokalbio labai laukiu, noriu jį suprasti ir viską išsiaiškinti. Tikiuosi, kad pavyks padėti Viktorui suprasti, kodėl taip yra, kodėl taip galėjo įvykti. Pati esu autorė ir man norisi, kad viskas vyktų sklandžiai ir gerai. Man apmaudu, kad jis tiesiogiai su manimi nesusisiekė, mes esame pažįstami, tikrai būčiau pasistengusi padėti. Gerbiu Viktorą ir bandysime su juo toliau kalbėtis. Kol kas nenoriu kažko daugiau sakyti, kol dar visko neišsiaiškinome“, – Žmonės.lt sakė R.Naujanytė.

Asociacija LATGA dėl šios situacijos ketina pasiaiškinti pranešime spaudai, kurį žada išplatinti.

Bjelle / Organizatorių nuotr.
Bjelle / Organizatorių nuotr.

Naujausi straipsniai

Saugirdas Vaitulionis / Gedmanto Kropio nuotr.

Reklama

„Zalando“ stilingai atšventė vienerių metų sukaktį Lietuvoje / J.Auškelio nuotr.

Reklama