Istorinis tyrimas atskleis moterų vietą Lietuvos kino industrijoje

Lina Kaminskaitė
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-11-16 16:50
Pastaraisiais metais Lietuvoje ir užsienyje moteris ant kojų pakėlusios #MeToo, #TimesUp, Moterų maršai, #CzarnyProtest ir kitos iniciatyvos pasauliui parodė lyčių lygybės klausimų opumą. Šių įvykių paskatintas, pristatomas renginių ciklas „Nefokuse: moterys kino industrijoje”.

Renginių ciklą pradės pirmojo tokio tyrimo Baltijos šalyse „Moterys Lietuvos kino industrijoje“ rezultatų pristatymas. Organizacija „Meno avilys” tyrė, kokią moterų situaciją ir jos kaitą Lietuvos kino aikštelėje atskleidžia jau turimi duomenys nuo 1951 metų iki šių dienų.

Tyrimas apėmė visus svarbiausius kino industrijos etapus: pasirengimą dirbti kine, darbą jame, galimybę gauti finansavimą kūrimui ir darbo įvertinimą, priklausomai nuo lyties.

Pasak tyrimo įgyvendintojų, mokslininkių, VšĮ „Meno avilys” tyrėjų Jelenos Šalaj ir Linos Kaminskaitės-Jančorienės, tai kelis metus trukusių apmąstymų, analizės ir filmų rodymų rezultatas.

„Šio tyrimo atsiradimą lėmė ne tik pastarųjų metų įvykiai, bet ir Lietuvos kultūros ir kino bendruomenėje vykę renginiai, kurie kelia ir svarsto lyčių lygybės klausimus. Tarp jų kino festivalio Nepatogus kinas specialieji rodymai, judėjimas už nacionalinę Emancipacijos dieną ir kiti. Tyrimą „Moterys Lietuvos kino industrijoje“ laikome tęstine visų šių iniciatyvų dalimi,” – sako Lina Kaminskaitė Jančorienė.

Lyčių lygybės problemos kino industrijoje yra neabejotinai aktualios visame pasaulyje. Pasak naujausių Niujorko kino akademijos atlikto tyrimo duomenų, moterų, dirbančių kino aikštelės užkulisiuose lyginant su vyrais yra santykiu viena prie penkių. 2017 metais filmus režisavo 89 proc. vyrų ir vos 11 proc. moterų. Atlyginimų statistika, taip pat, stebina – 2017 metais dešimt geriausių Holivudo aktorių uždirbo beveik tris kartus mažiau negu dešimt geriausių vyrų aktorių.

Konferencijoje dalyvaus pranešėjos ne tik iš Lietuvos: viešnios iš Didžiosios Britanijos ir Lenkijos pasakos apie moterų situaciją šių šalių kine.

Meninėje renginio dalyje - „Peržiūrų ciklas: Netobulas kinas”, kur žiūrovai galės pamatyti išskirtinės kino kūrėjos iš Niujorko Jennifer Reeves filmus, analizuojančius feminizmo, seksualumo, politikos temas.

Detalūs „Meno avilio” atlikto tyrimo rezultatai ir su juo susiję renginiai bus pristatomi lapričio 22 dieną 10 – 19 val. konferencijoje „Nefokuse – moterų vieta Lietuvos kino industrijoje” ŠMC skaitykloje. Dalyvavimas atviras ir nemokamas. Retrospektyva „Netobula: Jennifer Reeves kinas“ - lapkričio 22 - gruodžio 6 d. ŠMC kino salėje.

Renginio programą rasite ČIA.
Temos:
Kinas Moteris

Naujausi straipsniai

Saugirdas Vaitulionis / Gedmanto Kropio nuotr.

Reklama

„Zalando“ stilingai atšventė vienerių metų sukaktį Lietuvoje / J.Auškelio nuotr.

Reklama