Ukrainoje nužudytas M.Kvedaravičius amžino poilsio sugrįš į Biržus: pranešta, kur vyks atsisveikinimas

Mantas Kvedaravičius / V.Ovadnevo BNS nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2022-04-08 11:05
Ukrainoje nužudytas Lietuvos kino režisierius Mantas Kvedaravičius bus palaidotas šį šeštadienį, balandžio 9 dieną, gimtuosiuose Biržuose.

Atsisveikinimas su kino režisieriumi Mantu Kvedaravičiumi vyks Biržų pilyje, J.Radvilos g. 3, šeštadienį, nuo 10 iki 18 val., pranešė režisieriaus kolegos.

Prašoma nenešti vainikų, žuvusį režisierių pagerbti vien gėlėmis.

Biržų savivaldybė pranešė iš šio krašto kilusiam M.Kvedaravičiui planuojanti suteikti Biržų rajono savivaldybės garbės piliečio vardą. Šis klausimas bus svarstomas artimiausiame Biržų rajono savivaldybės garbės piliečio vardo suteikimo komisijos posėdyje, nurodoma savivaldybės interneto svetainėje.

„M. Kvedaravičius visada palaikė ryšius su gimtaisiais Biržais, čia vyko susitikimai, buvo pristatyti jo sukurti filmai“, – nurodo savivaldybė.

Mantas Kvedaravičius / BNS nuotr.
Mantas Kvedaravičius / BNS nuotr.

Lietuvis kino kūrėjas, kultūros antropologas M.Kvedaravičius buvo paimtas į nelaisvę ir niekšiškai nužudytas Rusijos karių Mariupolio mieste, į kurį atvyko miestui jau esant apsuptyje.

45 metų režisierius šiame mieste 2015 m. nufilmavo dokumentinę kino juostą „Mariupolis“.

Prieš kelias savaites, atvykęs į Ukrainą, žinomas režisierius fiksavo apsuptame ir karo niokojamame mieste likusius gyventojus ir jų istorijas.

Režisierius čia dirbo ir 2015 metais – rytų Ukrainoje jis nufilmavo, o 2016 m. pristatė dokumentinį filmą „Mariupolis“, pasakojantį apie industrinį uostamiestį Donecko srityje.

2015 m. pavasarį M.Kvedaravičius atvyko į Odesą filmuoti savo pirmojo pilnametražio vaidybinio filmo „Stasis“ ir nusprendė keletą scenų nufilmuoti graikų kaimelyje rytų Ukrainoje, netoli Mariupolio.

Nuvykęs į Mariupolį režisierius prisipažino supratęs, kad tai pats kinematografiškiausias miestas, koks gali būti – tik ir skirtas filmuoti. Miestas puikiai tiko pavaizduoti karo laukimą ir kasdienybę kare. 

2016 m. M.Kvedaravičiaus juosta pelnė „Sidabrinę gervę“ už metų geriausią ilgametražį dokumentinį kino filmą. Režisierius pelnė ir metų geriausio operatoriaus darbo nominaciją.

Mantas Kvedaravičius / Arno Strumilos nuotr.
Mantas Kvedaravičius / Arno Strumilos nuotr.

Daugiausiai dėmesio sulaukęs M.Kvedaravičiaus filmas – 2011 metais pasirodžiusi jo debiutinė dokumentinė juosta „Barzakh“. Joje meniškai ir kritiškai vaizduojami ilgi politiniai kankinimai ir prievarta buvusioje sovietinėje respublikoje Čečėnijoje.

„Barzakh“ buvo pristatytas daugiau kaip 40-yje tarptautinių kino festivalių ir laimėjo daugiau kaip 15 tarptautinių kino dokumentikos apdovanojimų, tarp jų – „Amnesty International“ ir ekumeninės žiuri apdovanojimą 2011 metų Berlyno kino festivalyje.

Filmas buvo gausiai aptariamas tarptautinėje žiniasklaidoje dėl to, kad suteikė balsą daugeliui dingusių žmonių ir jų šeimų.

2011 m. „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose „Barzakh“ pripažintas geriausiu dokumentiniu filmu, o Mantas Kvedaravičius nominuotas geriausio režisieriaus kategorijoje.

Fotogalerija:

Naujausi straipsniai

Saugirdas Vaitulionis / Gedmanto Kropio nuotr.

Reklama

„Zalando“ stilingai atšventė vienerių metų sukaktį Lietuvoje / J.Auškelio nuotr.

Reklama